Történetünk
A FÜRDŐ ÉTTEREM TÖRTÉNETE
1974
AZ UTOLSÓ SIMÍTÁSOK A NYITÁS ELŐTT
A műszaki átadás elhúzódott, a tervezett nyári nyitás helyett az utolsó finomhangolások zajlottak augusztusban.
1974
AZ ELSŐ SZILVESZTER
Az első közös szilveszter korabeli hirdetése a Vas Népe hasábjain
1975
AZ ELSŐ BÁLI IDŐSZAK
A Fürdő Étterem több száz bálnak adott otthont. Az első rendezvényt 1985. februárjában bonyolították le.
1977
Varieték
Évente több alkalommal is hazai sztárok léptek fel a nagyérdeműnek.
1979
Az ötödik születésnap
A Gyógyfürdő vállalat főmérnöke Pup Vilmos 1979-ben készített fényképe
1980
Az első konferenciák
Konzervbemutatóval egybekötött termékismertetőn a szakemberek megízlelték az állami gazdaságok pezsgőkészítményeit, s véleményt mondtak róla.
1983
Nyári hangulat
Hangulatkép a strand felől.
1986
MODERN BERENDEZÉSEK
Vas megye legjobb éttermeinek sorát gazdagítja a Fürdő Étterem.
1990
A vendéglátás hőskora
Vendéglátás az áfész Bükfürdőn lévő 3 ezer adagos éttermében – 1990. májusában
1991
Autósok pünkösdje
A Magyar Autóklub 15. alkalommal rendezte meg a nemzetközi autóstalálkozót és autósbált.
2001
A büki labdarúgók bankettja
A büki sikercsapat indulási jogot szerzett a profi NB1/B bajnokságban történő elindulásra. A játékosok és vezetők a Fürdő Étteremben ünnepelték a feljutást és a sikeres szezont.
2004
FEJLESZTÉSEK
A megnövekedett vendégforgalom miatt ráépítéssel egy új, mediterrán étterem épül.
2005
ELKÉSZÜL A MÁSODIK EMELET
Átadásra került a második szintje az étteremnek.
2007
AZ első horgászbál
Első alkalommal báloztak együtt hazánk és Ausztria horgászai.
2008
Az első vadászbál
A Vas Megyei Vadászkamara megyei elnökségének határozata értelmében az első „vidéki” vadászbálra gyűltek össze a vadászok és hozzátartozóik a megye „legvadásziasabb” éttermében.
2009
Nyugad-Dunántúl Turizmusáért Díj
Pereznyák Zoltán a Fürdő Étterem egykori tulajdonosa – évtizedek óta tartó kimagasló munkájáért vehette át a rangos elismerést.
2015
SZTÁRFELLÉPŐK TÖMKELEGE
A vendéglátás fénykorában olyan sztárok is felléptek itt, mint Kabos Gyula, Koós János, vagy akár Máté Péter. Képünkön a 2015-ös báli időszakban Koós János szórakoztatja a nagyérdeműt!
EGY LEGENDA SZÜLETIK
A Szombathelytől 27 kilométerre levő Bük Közép-Európa egyik legbővebb vizű termálfürdője tulajdonképpen az olajkutatásnak köszönheti létrejöttét.1957-ben olajfúró munkások 1280 méter mélységben termálvízre bukkantak. Az 58 fokos vízből a vegyelemzések csakhamar kimutatták, hogy tizenhatféle ásványi anyagot tartalmaz. A feltörő gyógyvíz teljesen új utakra sodorta a nyugodt vasi település mindennapjait, hisz varázsütésre lett az ország egyik legnépszerűbb célpontja a turisták körében Bük. Évről évre egyre többen keresték fel a csodatévő hírű forrást, ami gyors cselekvésre és fejlesztésekre ösztönözte az itt lakókat. A kiszolgáló egységek és medencék gombamód szaporodtak, de a turizmus pezsgéséből adódó igényekkel nehezen tudott megbirkózni a fürdő.
Büköt hivatalosan 1973-ban nyilvánították gyógyfürdővé. Az egyik legkomolyabb fejlesztést 1972—76 között hajtották végre, amikor 80 millió forintot költöttek a fürdőterület és közvetlen környezetének kiépítésére, kulturáltabbá tételére. A körülbelül 27 holdas bekerített parkban kaptak helyet a különböző nagyságú és vízhőfokú medencék, a napozó- és játszóterületek. Mint már említettük, a fürdő gyorsan népszerűvé vált, először a Vas megyeiek, később más vidékek lakóinak körében. A fürdő megnyitásának évében már több, mint harmincezren látogatottak Bükre. A messze földről érkező vendégsereg hatására a Vas Megyei Tanács távolabbi terveiben már szerepelt egy korszerű, új vendéglátóipari egység építése Bükfürdőn. Az 1973-as esztendő nagy változásokat ígért a megye kereskedelmi és vendéglátóipari hálózatában. A megyei tanács élelmiszer-gazdasági és kereskedelmi bizottságának a tagjai kérték az illetékeseket, hogy kiemelten segítsék elő Bükfürdő fejlesztési tervének megvalósítását: „Gyógyfürdő-helyeinken a gyógykezelés és a természeti környezet adta lehetőségek mellett szükséges azonban a kifogástalan és jól szervezett szolgáltatás is. Ezért elengedhetetlen, hogy Bükfürdőn mielőbb megépüljön az évek óta tervezett önkiszolgáló étterem.”
Az eredeti tervek szerint az 1974-es nyári szezonra datálták a nyitást, de az építkezés elhúzódott és a nem várt lassulás miatt csak jócskán a kiemelt időszak után fejeződhetettek be a munkálatok. A műszaki átadás 1974. december 13-án (pénteken) történt, ami nem jelentett balszerencsét, hisz az utókor már bizton láthatja, hogy a fürdőtelep egyik legsikeresebb története indulhatott el közel 50 esztendeje.
A közel ezer személyes új vendéglátó egység terveit a SZÖVTERV készítette, az építkezés lebonyolítását pedig annak Vas megyei irodája végezte. A 12 millió forintba kerülő beruházás kivitelezője a VASÉP 4-es számú főépítésvezetősége volt. Az új étterem hiánypótló megoldásnak bizonyult Bükön, a csúcstechnológiás konyha berendezései a főzőüstök, sütőkemencék és tűzhelyek egyszerre akár ezer ember számára tudtak ételt készíteni. Az éttermi rész két helyiségből állt, az egyik, a nagyobb az önkiszolgáló rész, ami a fürdőhöz közvetlenül kapcsolódik.
Ebben a részben bent és az épület előtti teraszon elhelyezett asztalok mellett egyszerre több száz ember is tudott étkezni. A másik részét hagyományos étteremnek alakították ki, amely a fürdőt nem látogató vendégek részére készült elsősorban. A két éttermi részt egybenyitható üvegfallal választották el. A hagyományos étteremben 120 ülőhely volt az asztalok mellett, mely tökéletes terepe volt I rendezvényeknek, tanácskozásoknak. A közel fél évszázados történelem során megannyi sztár és fontos közéleti személyiség látogatott el a közvetlenül a fürdő határán felépült komplexumba. A vendéglátás fénykorában olyan sztárok is felléptek itt, mint Kabos Gyula, Koós János, vagy akár Máté Péter. Télen, nyáron is üzemelt mind a két rész, azonban, az edetei tervek szerint, az önkiszolgáló étterem télen csak a jelentkező igényeknek megfelelően csökkentett kapacitással dolgozott.
Az új étterem konyhája az ország egyik legkorszerűbb előkészítő rendszerével volt ellátva. Külön helyiségekben kapott helyet a hús, hal, tészta, hidegkonyha és zöldség előkészítő is. Az épület egyik részében korszerű, napi sok tízezer adag előkészítésre alkalmas fagylalt készítő rendszert építettek meg. A hagyományos és az önkiszolgáló éttermi részeket egy 15 méter hosszú, az épületen belül elhelyezett, de kívülről megközelíthető büfé-sor egészítette ki. így a korabeli fürdő Iátogatói három étkezési lehetőség között is válogathattak. Az éttermet hivatalosan a csepregi ÁFÉSZ üzemeltette a kezdeti időszakban. Érdekessége volt még az új büki ezer személyes étteremnek, hogy működéséhez három fajta energiát használtak, alapfűtése gőzzel történt míg a konyha és az éttermi részekben olajtüzelést és villany energiái használtak.
A sikeres műszaki átadást követően, a két ünnep között, egészen pontosan 1974. december 28-án, egy szombati napon nyitotta meg kapuit és kezdte sikertörténetét a Fürdő Étterem.
A korabeli Vas Népe így közölte a fontos hírt a megnyitó másnapján:
A megye vezető testületnek régi gondja volt a nagy idegenforgalmú büki gyógyfürdő látogatóinak étkeztetése. A korábbi, úgynevezett nyári konyhája és étterme már rég kicsi volt a megnövekedett igények kielégítéséhez. Párt és tanácsi testületek szorgalmazták a gond mielőbbi megoldását, megszüntetését, így került sor egy nagy befogadóképességű konyha, illetve étterem tervezésére, megépítésére. A beruházáshoz az Országos Idegenforgalmi Tanács, a megyei tanács hozzájárulásával és megyei szövetkezetek közös fejlesztési alapjából több mint 12 millió forint jött össze, s a műszaki átadás után tegnap átadták rendeltetésének a fontos szolgáltatást segítő létesítményt. Az önkiszolgáló és hagyományos étterem tervezője a budapesti Szövetkezeti Tervező Vállalat volt, építője pedig a VASÉP. A konyhában tegnap már főztek; s az étteremben is felszolgáltak. Az első ebéd ízlett az étterem látogatóinak, vendégeinek.
Természetesen a nyitás után azonnal jött a mély víz, hiszen mindenki kíváncsian várta az ország egyik leghatalmasabb vendéglátó egységének debütálását, s talán nem is árulunk el nagy titkot, hogy egy telt házas szilveszterrel vette kezdetét az évtizedeken át tartó rendezvényforgatag.
A sikeres évbúcsúztató után az első igazi bált is megtartották 1975. februárjában, s ahogy mondani szokás: „A többi már történelem”…